كسب و كار: تعريف، ویژگی ها و اهداف

0
7400
کسب و كار: تعريف، ویژگی ها و اهداف
کسب و كار

در این مقاله تعریف کاملی از کسب و کار رو خدمت شما ارائه خواهیم داد ، ویکی پدیا می ‌نویسد : کسب و کار (در انگلیسی: Business)، یک سازمان یا تشکیلات  است که برای فراهم کردن خدمات ، کالا و یا هر دو به مشتری ایجاد شده است. کسب و کار در اقتصاد سرمایه‌داری حکم‌ فرماست،

بیشتر کسب و کارها که مالک آن‌ها بخش خصوصی است برای سود آوری ایجاد شده اند که دارایی مالک شان را بیشتر کنند. کسب و کارها می‌توانند ناسودبر باشند و یا مالک آن‌ها دولت باشد. از کسب و کاری که چندین نفر در اداره و دارایی آن شریک باشند با عنوان شرکت یاد برده می‌شود، هر چند که این واژه تعریف دقیق تری نیز دارد. ( businessdictionary.com)

۱-تعریف :
تعاريف متفاوتي از کسب و کار توسط نویسندگان مختلف ارائه شده است . در لغت نامه‌ي آکسفورد، کسب و کار به معني خريد و فروش و تجارت تعریف شده. در واژه نامه‌ي لانگ من، کسب و کار به فعاليت پول در آوردن و تجارتي که از آن پول حاصل شود، گفته مي‌شود.
به زبان ساده تر، کسب و کار عبارت است از حالتي از مشغوليت و به طور عام، شامل فعاليت‌هايي که توليد و خريد کالاها و خدمات با هدف فروش آنها را به منظور کسب سود، در بر مي‌گيرد.
۱٫ در نظر (ارويک و هانت) کسب و کار عبارت است از هر نوع کسب و کاري که در آن خدمات يا کارهايي که ديگر افراد جامعه به آن نياز دارند و مايل به خريد آن هستند و توان پرداخت بهاي آن را دارند، توليد، توزيع و عرضه مي شود.
۲٫ همچنین (پترسن و پلومن) بر اين باورند که هر تبادلي که در آن خريد و فروش صورت گيرد، لزوما کسب و کار نيست، بلکه کسب و کار، هر نوع تبادل تکراري و تجديد شونده ي خريد و فروش است.
۳٫ پروفسور (اون)، کسب و کار را يک نوع کاسبي مي داند که طي آن کالاها يا خدمات براي فروش در بازار توليد و توزيع مي شوند.
بنابراين با توجه به تعاريف ياد شده مي توان دريافت که کسب و کار با خريد و فروش کالاها، توليد کالاها يا عرضه ي خدمات، به منظور به دست آوردن سود، سر و کار دارد. با توجه به تعاريف ياد شده، ويژگيهاي کسب و کار، عبارتند از:

۱٫ فروش يا انتقال کالاها و خدمات براي کسب ارزش
۲٫ معامله ي کالاها و خدمات
۳٫ تکرار معاملات
۴٫ انگيزه ي سود (مهمترين و قدرتمندترين محرک اداره ي امور کسب و کار)
۵٫ فعاليت توأم با ريسک، کسب و کار، هميشه بر آينده متمرکز است و عدم اطمينان، ويژگي آينده است. از اين رو، همواره کسب و کار توأم با ريسک است.

۲- ويژگي هاي کسب و کار
ويژگي‌هاي کسب و کار، عبارتند از:
فروش يا انتقال کالاها و خدمات براي کسب ارزش
معامله‌ي کالاها و خدمات
تکرار معاملات
انگيزه‌ي سود (مهم‌ترين و قدرتمندترين محرک اداره‌ي امور کسب و کار)
فعاليت توأم با ريسک. کسب و کار، هميشه بر آينده متمرکز است و عدم اطمينان، ويژگي آينده است. از اين رو، همواره کسب و کار، توأم با ريسک است.
۳- اهداف کسب و کار :
باور عمومي اين است که تنها هدف کسب و کار، به دست آوردن سود اقتصادي است، در حالي که اين امر، واقعيت ندارد. آرويک معتقد است همان طور که انسان تنها با هدف خوردن زندگي نمي‌کند، تنها هدف کسب و کار هم، کسب سود نيست. بنابراين، کسب و کارها هم داراي اهداف اقتصادي اند و هم اهداف اجتماعي‌اند.
۴- انواع كسب كار :
۴-۱- كسب و كار خانگي
۴-۲- کسب و کار اينترنتي
اين نوع کسب و کار جديد بوده و با پيدایش کامپيوتر ، اينترنت، و توسعه جامعه خدماتی به عنوان يکی از سريع ترين کسب و کارها از نظر تعداد، سود و حجم در عرصه تجارت جهانی مطرح هستند.
کسب و کار اينترنتی به فروش محصولات يا خدمات در اينترنت گفته می شود. اين نوع کسب و کار به سرعت در اقتصاد امروز رشد و پيشرفت کرده است. خريد و فروش اينترنتی به کوچکترين کسب و کارها نيز اين امکان و فرصت را می دهد که به مخاطبان خود در سطح جهانی با حداقل هزينه دسترسی پيدا کنند. امروزه بيش از ۹۰۰ ميليون نفر در سطح دنيا از اينترنت استفاده می کنند. ۶۹ درصد از اين جمعيت، در طول ۹۰ روز، دست کم يک خريد از اينترنت داشته اند.
يک سايت اينترنتی، تنها برای فروش محصول يا خدمات به کار نمی رود، بلکه می تواند نقشها و کارکردهای مختلفی داشته باشد. اگر محصول خاص و منحصر به فردی داريد که در ديگر نقاط دنيا وجود ندارد، می توانيد با معرفی آن محصول در سايت خود، ديگران را از وجود آن مطلع کنيد و از اين طريق به اهداف خود دست يابيد.
زيبايی اينترنت در اين است که مخاطبان آن در سرتاسر دنيا پراکنده اند و اين امر می تواند به معنای وجود مشتريان بالقوه برای شما باشد. اين نوع بازار، هيچ موقع بسته نمی شود. مشتريان شما می توانند به صورت ۲۴ ساعته به اطلاعات کسب و کارتان دسترسی پيدا کنند. شما نيز می توانيد هر چند بار و با هر فاصله ای که بخواهيد ، اطلاعات مورد نظرتان را درباره ی فعاليتها و فروشگاهتان در صفحات اينترنت جای دهيد. مهمتر از اين، شما می توانيد کاتالوگی از محصولات و خدماتتان را همراه تصوير و حتی فيلم در صفحات اينترنت قرار دهيد. در اين صورت، مشتریان بالقوه ی شما می توانند آنها را مشاهده کنند و حتی در هر ساعت از شبانه روز، سفارش خريد دهند.
۴-۲-۱- تفاوت كسب و كار اينترنتي با تجارت الكترونيكي
بسياري از افراد، كسب و كار اينترنتي (E-Business) را با تجارت الكترونيكي (E-Commerce) اشتباه مي گيرند در حاليكه اين دو مبحث با يكديگر متفاوتند. به عبارتي E-Business به مجموعه فعاليتهاي مربوط به كسب و كار از جمله مباحث بازاريابي، مالي، خريد و فروش، ارتباط با مشتريان، خدمات پس از فروش، همكاري با سرمايه گذاران و… كه از طريق شبكه اينترنت انجام مي‌گيرد اطلاق مي‌شود در حاليكه E-Commerce تنها شامل مسائل مربوط به خريد و فروش از اينترنت مي باشد و خود، زيرمجموعه اي از E-Business است.
۴-۲-۲- انواع كسب و كارهاي اينترنتي
امروزه، كسب و كارهاي اينترنتي بسيار متنوعند. اما به طور كلي آنها را مي‌توان آنها به ۱۰ گروه عمده تقسيم بندي كرد:
ايجاد اجتماعات آنلاين
خريد، فروش و حراج كالاهاي مختلف
تبليغات اينترنتي
ارائه خدمات تخصصي به ديگران
ايجاد امپراطوري اطلاعات، اخبار و آموزش
تهيه و ارائه نرم افزارهاي مختلف
چند رسانه اي يا مالتي مديا
پيوستن به شبكه هاي واسطه گري
خدمات مربوط به ايميل
سرمايه گذاري مشترك
۴-۳- کسب و کار روستايي
۴-۴- کسب و کارهای خانوادگی
۴-۵- كسب و كارهاي كوچك
به منظور تحليل آماري و با قاعده در خصوص كسب و كار كوچك ، بايد گفت كه اين مقوله داراي قوانين اجرايي تجاري است. هر صنعتي بر اساس درآمد و ميزان استخدام سالانه ، اندازه استانداردي را براي خود تعريف مي‌كند. در بيشتر موارد اين تعريف به واسطه نمايندگي‌هاي دولتي تعريف مي‌شود تا تحت قوانين تغييرپذير دولتي تحليل ‌هايي را صورت دهند. به علاوه ، اين استانداردها براي برنامه‌هايي كه در خصوص كمك بهبود به امور مالي است كارا مي‌باشد. كسب و كار كوچك بصورت مستقل است و هر شركتي با كمتر از ۵۰۰ پرسنل در اين حيطه قرار مي‌گيرد. اين اندازه مرسومترين استاندارد تعريف شده است. در آمريكا حدود ۵/۲۲ ميليون كسب و كار مستقل از كشاورزي و زراعت وجود دارد كه ۹۹ درصد آن كسب و كار كوچك(Small Business) به حساب مي‌آيند.

۵- فعاليتهاي كسب وكار
۵-۱- کسب و کار خدماتی
شامل فعاليت هايی است که برای انتقال کالاها و خدمات از مکان توليد به محل مصرف، ضروری اند. بنابراين، خريد و فروش کالاها و خدمات و تمام فعاليتهايی را که انجام معادله را تسهيل می کنند(انبارداری، درجه بندی، بسته بندی، تامين مالی و…)شامل می شوند. کسب و کار خدماتی، کسب و کار تجارتی را نيز شامل می شود و به انجام آن کمک می کند. وظيفه ی اساسی کسب و کار خدماتی، برداشتن موانع فردی، مکانی، زمانی، مبادلاتی، دانشی و غيره است و جريان آزاد کالاها و خدمات از توليد کننده به مصرف کننده را فراهم می سازد.
۵-۱-۱- کسب و کار خدماتی
خدمات حمايتی، بانکداری ، حمل و نقل ، انبارداری، بسته بندی ، تبليغات ، خدمات مستقيم ، داخلی ، هنری، بهداشتی، بيمه ای ، ارتباطات
۵-۱-۲- کسب و کار تجاری
در واقع، تجارت شاخه ای از کسب و کار خدماتی است. به تعبيری، وضعيت نهايی فعاليت کسب و کار، شامل خريد و فروش کالاها و خدمات است. کسب و کارهای تجاری را بر اساس اندازه و ميزان پوشش، به دو دسته ی اصلی تقسيم می کننند:
بر اساس اندازه و ظرفيت
عمده فروش
خرده فروش
بر اساس ميزان پوشش بازار
تجارت منطقه ای
تجارت ملی
تجارت بين المللی
۵-۱-۳- كسب و كار بازرگاني
۵-۱-۴- فناوري و اطلاعات
۵-۲- كسب و كار توليدي

دیدگاه خود را در میان بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here